You are here

LSAVC 2012 Awards

 

Lone Star AVC
1 - 3 November, 2012
Houston, Texas
"Houston, We Have Violets"
 
Best in Show - Horticulture
Jolly Mischief
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Second Best in Show - Horticulture
Jolly Frills
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Third Best in Show - Horticulture
Jersey Snow Flakes
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best Standard
Jersey Snow Flakes
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best Miniature
Kentucky Baby Bells
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best Semiminiature
Jolly Mischief
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best Trailer
Fun Trail
Won by: Meredith Hall from Marlin, TX
 
Best Species
Saintpaulia ionantha subsp. velutina
Won by: Alcie Maxwell from Sheveport, LA
 
Best New Cultivar
Sport of Jolly Lilac
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best Gesneriad
Episcia 'Strawberry Patch'
Won by: Suzanne Roberts from Dallas, TX
 
Second Best Gesneriad
Sinningia 'araneosa'
Won by: Beverly Powers from Richardson, TX
 
Best in Show - Design
The San Jacinto Monument
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Second Best in Show - Design
The Japanse Garden at Hermann Park
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Third Best in Show - Design
"The Haunting of Jefferson Davis Hospital"
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best Interpretive Plant Arrangement
"Houston Freeways"
Won by: Jane Rexilius from New Braunfel, TX
 
Best Interpretive Flower Arrangement
The San Jacinto Monument
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best Container Garden
The Japanse Garden at Hermann Park
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best AVSA Collection - Standard - Amateur
Buckeye Candy Kisses                             
Buckeye Especially Mine                          
Jersey Snow Flakes                               
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Second Best AVSA Collection - Standard - Amateur
Greg                                             
Ness' Bangle Blue                                
Rhapsodie Michelle II                            
Won by: Mary Corondan from Plano, TX
 
Best AVSA Collection - Small - Amateur
Jolly Mischief                                   
Jolly Frills                                     
Shirl's Snow Cone                                
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Second Best AVSA Collecton - Small - Amateur
Rob's Kitten Caboodle
Rob's Pink Buttercups
Rob's Combustible Pigeon
Won by: Mary Corondan from Plano, TX
 
Best AVSA Collection - Species - Amateur
Not Awarded
 
Second Best AVSA Collection - Species - Amateur
Not Awarded
 
Best LSAVC Collection - Standard - Amateur
Lonestar Lady                                    
Lonestar Twilight                                
Wrangler's El Diablo                             
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Second Best LSAVC Collection - Standard - Amateur
Greg                                             
San-Bar                                          
Rodeo Country                                    
Won by: Meredith Hall from Marlin, TX
 
Best LSAVC Collection - Small - Amateur
Jolly Frills                                     
Jolly Star                                       
Sassy Shirley                                    
Won by: Mary Corondan from Plano, TX
 
Second Best LSAVC Collection - Small - Amateur
Dean's Cupid                                     
Jolly Redneck                                    
Definitely Darryl                                
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best AVSA Collection - Standard - Commercial
Frozen in Time                                   
Vintage Wine                                     
Lady Charm                                       
Won by: Jan Davidson from Red Oak, TX
 
Second Best AVSA Collection - Standard - Commercial
Not Awarded
 
Best AVSA Collection - Small - Commercial
First Prize                                      
Old-fashioned Rose                               
Jolly Splashy                                    
Won by: Ken Froboese from Boerne, TX
 
Second Best AVSA Collection - Small - Commercial
Not Awarded
 
Best AVSA Collection - Species - Commercial
Not Awarded
 
Second Best AVSA Collection - Species - Commercial
Not Awarded
 
Best LSAVC Collection - Standard - Commercial
Not Awarded
 
Second Best LSAVC Collection - Standard - Commercial
Not Awarded
 
Best LSAVC Collection - Small - Commercial
Jolly Sizzler                                    
Jolly Fireball                                   
Jolly Rain                                       
Won by: Ken Froboese from Boerne, TX
 
Second Best LSAVC Collection - Small - Commercial
Not Awarded
 
Best Pittman Collection
Jolly Eyes                                       
Jolly Mel                                        
Jolly Playgirl                                   
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Second Best Pittman Collection
Jolly Eyes                                       
Jolly Rain                                       
Jolly Star                                       
Won by: Mary Corondan from Plano, TX
 
Paula Foster Award - Best Pink Standard Variegated
Buckeye Candy Kisses
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best Sinningia 'Ozark series'
Sinningia Ozark Scentimental
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best Texas Hybridized Gesneriad
Not Awarded
 
Best Texas Hybridized African Violet
Jolly Mischief
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best Vintage African Violet
My Fair Lady
Won by: Alcie Maxwell from Sheveport, LA
 
Best Variegated
Jolly Frills
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best Munk African Violet
Rodeo Country
Won by: Meredith Hall from Marlin, TX
 
Best Lonestar Helen Mahr / Lonestar series
Lonestar Twilight
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best Unusual Container
Brazos Belle
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Second Best Class 87
The Beach at Galveston
Won by: Jane Rexilius from New Braunfel, TX
 
Second Best Class 89
The Houston Zoo
Won by: Suzanne Roberts from Dallas, TX
 
Horticulture Sweepstakes
52 blue ribbons
Won by: Ken Froboese from Boerne, TX
 
Runner-Up to Horticulture Sweepstakes
34 blue ribbons
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Design Sweepstakes
14 blue ribbons
Won by: Jane Rexilius from New Braunfel, TX
 
Runner-Up to Design Sweepstakes
7 blue ribbons
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best in Class 12
Optimara Manitoba
Won by: Mary Corondan from Plano, TX
 
Best in Class 13
Optimara Michigan
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 14
Ian-Selena
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 15
Sapphire Ice
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 16
Optimara EverGlory
Won by: Alcie Maxwell from Sheveport, LA
 
Best in Class 17
Buckeye Cloudless Skies
Won by: Gary Thurman from Richmond, Texas
 
Best in Class 18
Ness' Candy Pink
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 19
Ma's Pillow Talk
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 20
Not Awarded
 
Best in Class 21
Lonestar Lady
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 22
Cool Blue
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best in Class 23
Beginner's Luck
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 24
Jolly Moon Mist
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 25
Little Axel
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best in Class 26
Serena's Charm
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 27
Jolly Mel
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 28
Shirl's Cranberry Smoothie
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 29
Rob's Dandy Lion
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best in Class 30
Heinz's Little Nugget
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 31
Jolly Frills
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 32
Little Blue Bandit
Won by: Ken Froboese from Boerne, TX
 
Best in Class 33
Precious Red
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 34
Jolly Snow
Won by: Ken Froboese from Boerne, TX
 
Best in Class 35
Optimara Little Moonstone
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best in Class 36
Jolly Charm
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best in Class 37
Wichita Baby
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 38
Not Awarded
 
Best in Class 39
Not Awarded
 
Best in Class 40
Kentucky Baby Bells
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 41
Not Awarded
 
Best in Class 42
Yesterday's Evidence
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 43
Fun Trail
Won by: Meredith Hall from Marlin, TX
 
Best in Class 44
Trail Along
Won by: Mary Corondan from Plano, TX
 
Best in Class 45
Not Awarded
 
Best in Class 46
Not Awarded
 
Best in Class 47
Sport of Jolly Lilac
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best in Class 48
Not Awarded
 
Best in Class 49
Not Awarded
 
Best in Class 50
Sassy Shirley
Won by: Irene Harney from San Antonio, TX
 
Best in Class 51
Wichita Baby
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 52
Not Awarded
 
Best in Class 53
My Fair Lady
Won by: Alcie Maxwell from Sheveport, LA
 
Best in Class 54
Saintpaulia ionantha subsp. velutina
Won by: Alcie Maxwell from Sheveport, LA
 
Best in Class 55
Optimara Little Blackfoot
Won by: Jane Rexilius from New Braunfel, TX
 
Best in Class 56
Brazos Belle
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best in Class 57
Primulina 'Tamiana'
Won by: Rhona Thurman from Richmond, Texas
 
Best in Class 58
Sinningia 'araneosa'
Won by: Beverly Powers from Richardson, TX
 
Best in Class 59
Eucodonia 'Adele'
Won by: Beverly Powers from Richardson, TX
 
Best in Class 60
Petrocosmea cavalierei
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 61
Streptocarpus TSF - Augustina
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 62
Streptocarpus Spin Art
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 63
Not Awarded
 
Best in Class 64
Streptocarpus Guidelines
Won by: Richard Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 65
Episcia 'Strawberry Patch'
Won by: Suzanne Roberts from Dallas, TX
 
Best in Class 66
Primulina sinensis 'Hisako'
Won by: Suzanne Roberts from Dallas, TX
 
Best in Class 67
Petrocosmea minor
Won by: Gary Thurman from Richmond, Texas
 
Best in Class 68
Nautilocalyx lynchii
Won by: Glenda Williams from 
 
Best in Class 69
Not Awarded
 
Best in Class 70
Not Awarded
 
Best in Class 71
Not Awarded
 
Best in Class 72
Columnea 'Sylvia'
Won by: Johnny Williams from 
 
Best in Class 73
"Houston, We Have a Problem"
Won by: Jane Rexilius from New Braunfel, TX
 
Best in Class 74
"Houston Livestock Show & Rodeo"
Won by: Jane Rexilius from New Braunfel, TX
 
Best in Class 75
"Houston Freeways"
Won by: Jane Rexilius from New Braunfel, TX
 
Best in Class 76
"Houston Sports Teams"
Won by: Jane Rexilius from New Braunfel, TX
 
Best in Class 77
"Theater Under the Stars & Houston Symphony"
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best in Class 78
"The Haunting of Jefferson Davis Hospital"
Won by: Anne Nicholas from Denton, TX
 
Best in Class 79
"Largest Churches in America"
Won by: Irene Harney from San Antonio, TX
 
Best in Class 80
"The Azalea Trail"
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best in Class 81
"Butterfly Museum"
Won by: Irene Harney from San Antonio, TX
 
Best in Class 82
"Houston Ship Channel"
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best in Class 83
"Oil!! Black Gold - Texas Tea"
Won by: Irene Harney from San Antonio, TX
 
Best in Class 84
The San Jacinto Monument
Won by: Ruth Goeke from Brenham, TX
 
Best in Class 85
Aquarium Houston
Won by: Glenda Williams from 
 
Best in Class 86
Waugh Drive Bat Colony
Won by: Penny Smith-Kerker from Austin, TX
 
Best in Class 87
The Beach at Galveston
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best in Class 88
The Japanse Garden at Hermann Park
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best in Class 89
The Houston Zoo
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best in Class 90
Rain Forest Pyramid at Moody Gardens
Won by: Dolores Gibbs from San Marcos, TX
 
Best in Class 91
Not Awarded
 
Best in Class 92
Not Awarded